سردردهاي صبحگاهي به مواردي اطلاق مي شود كه در هنگام صبح ، سردرد شخص را از خواب بيدار مي كند ويا هنگام بيدار شدن از خواب سردرد وجود داشته باشد . اين سردردها علل مختلفي دارند و علي رغم اينكه اكثراًخطر جدي براي فرد ايجاد نكرده و به سادگي قابل كنترل هستند ، ولي با در نظر گرفتن اينكه در تعداد كمي از موارد بيماريهاي خطرناكي موجب سردردهاي صبحگاهي مي شوند متخصص مغز و اعصاب توجه خاصيبه اين سردردها دارند . به عبارت ديگر به علت آنكه در برخي بيماريهاي جدي ، از جمله تومورهاي مغزي سردرد صبحها از شدت بيشتري برخوردار است ، تشخيص علت دقيق اين سردردها اهميت بسياري دارد.

سردرد به علت مشكلات تنفسي

يماراني كه به مشكلات ريوي مبتلا هستند ، در هنگام خواب و به علت آنكه تهويه ريوي به خوبي انجام نمي شود،دچار انباشته شدن گاز co2 در خون مي شوند . اين افراد معمولا چاق بوده و در خواب خرخر شديد مي كنند.صبح بيمار با سردرد بيدار مي شود كه يكي دو ساعت طول مي كشد . همراه سردرد علائم ديگري مثل گيجي واختلال تمركز و تصميم گيري نيز وجود دارد . در اين بيماران بايستي ابتدا مشكلات تنفسي حل شود و به خصوص كاهش وزن و عدم استفاده از داروهاي خواب آور كمك بزرگي به ايشان مي كند .

سردرد خواب

اين نوع سردرد به علت آنكه فقط در خواب ايجاد شده و هميشه يك ساعت مشخص دارد ، به اين نام معروف شده است .بيماران معمولاً بيش از پنجاه سال دارند و هر شب درست رأس ساعت مشخصي با سردرد دو طرفه از خواب بيدارمي شوند . اكثر اين افراد مبتلا به فشار خون نيز هستند . اين سردردها با داروي مناسب به سادگي كنترل مي شوند .

تومورهاي مغزي

اين مورد درصد بسيار كمي از سردردهاي صبحگاهي را باعث مي شود . افراد مبتلا به تومور مغزي پس از چند ساعت دراز كشيدن فشارداخل مغزشان بالا مي رود و با چند ساعت حالت نشسته يا ايستاده اين فشار كمتر شده و سردرد كاهش مي يابد . معمولاً اين نوع سردرد نمي تواند زياد مزمن باشد . به طور معمول سردرد از چند هفته قبل شروع شده و به تدريج بر شدت آن اضافه مي گردد . به طور كلي تومور هاي مغزي حدود يك هزارم موارد سردرد صبحگاهي را موجب مي شوند ، ولي همين درصد كم نيز بسيار مهم است و ضرورت دارد هر بيماري كه دچار سردرد صبحگاهي است ، بررسي دقيق از جمله تصوير برداري مغزي معمولا ( MRT) شود .

شبه تومور مغزي

اين نوع سردرد معمولاً خانم هاي جوان و چاق را گرفتار مي كند و علت اينكه به نام شبه تومور معروف شده اين است كه علائم باليني آن شبه تومور است ، يعني با چند ساعت دراز كشيدن تشديد شده و با چند ساعت نشستن يا ايستادن بهتر مي شود . در اين بيماران MRI) ) هيچ توموري نشان نمي دهد ، ولي اگر سريع درمان نشود ، به علت فشار خون بالا در مغز ، بينايي شخص در معرض خطر قرار مي گيرد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *